Han­na-Mari Tyr­väi­nen

Kan­ta­rel­li siel­lä, toi­nen tääl­lä ja kun sil­mä har­jaan­tuu kat­so­maan, nii­tä­hän on joka pai­kas­sa. Sie­nes­tys- ja mar­jas­tus­kau­den al­ka­es­sa moni suun­taa met­sään, joka tar­koit­taa usein myös Va­paa­eh­toi­sen pe­las­tus­pal­ve­lun teh­tä­vien li­sään­ty­mis­tä.

Puu­ma­lan Va­Pe­pan yh­teys­hen­ki­lö He­le­na Hut­tu­nen neu­voo, kuin­ka met­sä­ret­keä var­ten kan­nat­tai­si val­mis­tau­tua en­nak­koon.

Met­sään läh­ties­sä oma reit­ti kan­nat­taa suun­ni­tel­la huo­lel­li­ses­ti ja ret­ki­suun­ni­tel­mas­ta on hyvä ker­toa myös jol­le­kin toi­sel­le.

– Ker­ro ko­ti­vä­el­le tai vaik­ka naa­pu­ril­le, min­ne olet me­nos­sa, mil­lais­ta reit­tiä kul­jet ja kuin­ka kau­an ai­ot vii­pyä reis­sul­la, neu­voo Hut­tu­nen.

Mu­kaan kan­nat­taa pa­ka­ta läm­min vaa­te­tus, jos käy­kin niin, et­tä ret­ki ve­näh­tää odot­ta­mat­ta il­taan tai jopa yö­hön. Vaat­tei­den kan­nat­taa ol­la vä­rik­käi­tä, jot­ta ne erot­tu­vat pa­rem­min ym­pä­röi­väs­tä maas­tos­ta ja aut­ta­vat mah­dol­li­ses­sa et­sin­tä­ti­lan­tees­sa.

– Ota mu­kaan ava­ruus­peit­to, jos omis­tat sel­lai­sen. Peit­to on ke­vyt, mut­ta läm­min ja se suo­jaa sa­teel­ta sekä toi­mii is­tui­na­lus­ta­na. Myös tu­li­ti­kut sy­tyk­kei­neen, kart­ta ja kom­pas­si sekä puuk­ko on hyvä ol­la mu­ka­na.

La­taa pu­he­li­men ak­ku täy­teen en­nen met­sään läh­töä. Ota mu­kaan myös täy­teen la­dat­tu va­ra­vir­ta­läh­de, jos omis­tat sel­lai­sen, jos käy­kin niin, et­tä pu­he­li­mes­ta lop­puu ak­ku. Pu­he­li­meen on myös hyvä la­da­ta 112 Suo­mi -so­vel­lus, jon­ka avul­la ek­sy­nyt on help­po pai­kan­taa. Kun hä­tä­pu­he­lun soit­taa so­vel­luk­sen kaut­ta, so­vel­lus pai­kan­taa ek­sy­neen tar­kan si­jain­nin ja vä­lit­tää sen hä­tä­kes­kus­päi­vys­tä­jäl­le.

Pu­he­li­meen kan­nat­taa la­da­ta myös kart­ta­so­vel­lus ja tu­tus­tua sen käyt­töön jo en­nen läh­töä.

Kun mu­ka­na on eväät ja var­sin­kin hel­teel­lä riit­tä­väs­ti juo­mis­ta, met­säs­sä pär­jää tar­vit­ta­es­sa pi­dem­män­kin ai­kaa.

– Jos huo­maat ek­sy­nee­si, niin koi­ta py­syä rau­hal­li­se­na. Py­säh­dy pai­kal­le­si ja tark­kai­le ym­pä­ris­töä. Jos si­nul­la on kart­ta­so­vel­lus, voit koit­taa pai­kan­taa it­se­ä­si sen ja maa­merk­kien avul­la. Har­hai­le­maan ei kan­na­ta läh­teä, sil­lä se voi vaan pa­hen­taa ti­lan­net­ta, sa­noo Hut­tu­nen.

– Jos pu­he­li­mes­ta lop­puu ak­ku, ei­kä va­ra­vir­ta­läh­det­tä ole, kart­ta ja kom­pas­si ovat avuk­si. Sik­si ne kan­nat­taa pi­tää ai­na mu­ka­na. Jos pi­meä yl­lät­tää, niin sy­ty­tä nuo­tio, jos se on mah­dol­lis­ta ja pidä ään­tä. Nuo­ti­on savu voi ol­la päi­väl­lä­kin avuk­si ek­sy­neen löy­tä­mi­sek­si.

Ek­sy­mi­ses­tä ei kan­na­ta tun­tea hä­pe­ää, vaan apua kan­nat­taa soit­taa ajois­sa.