Han­na-Mari Tyr­väi­nen

Peip­po­lan asuk­kaat muut­ti­vat jou­lu­kuus­sa Män­ty­ko­tiin ja ke­hi­tys­vam­mais­ten pal­ve­lu­ko­din mo­lem­mat yk­si­köt si­jait­se­vat nyt Nie­men­tiel­lä, en­ti­ses­sä van­hus­ten pal­ve­lu­a­su­mi­syk­si­kös­sä.

Oh­jaa­ja Kat­ri Liuk­ko­nen ker­too, et­tä pal­ve­lun­tuot­ta­jan eli Eloi­san te­ke­mis­tä muut­to­suun­ni­tel­mis­ta pu­hut­tiin jo vuo­si sit­ten, mut­ta lo­pul­li­nen ajan­koh­ta var­mis­tui mel­ko no­pe­al­la ai­ka­tau­lul­la.

– Muut­to teh­tiin mak­sa­jan aloit­tees­ta. Var­mas­ti ta­voit­tee­na on, et­tä kaik­ki toi­min­not saa­daan sa­mo­jen kat­to­jen al­le. Yk­si seik­ka on ol­lut, et­tä jo­kai­sel­la asuk­kaal­la täy­tyy ol­la oma ves­sa. En­ti­sis­sä ti­lois­sa näin ei ol­lut, sa­noo Liuk­ko­nen.

Liuk­ko­sen mu­kaan muut­to­a­ja­tus he­rät­ti osas­sa asuk­kais­ta aluk­si vas­ta­rin­taa.

– Se oli jopa ai­ka jyrk­kää, et­tei muu­te­ta mi­hin­kään. Kyl­lä mie­li kui­ten­kin muut­tui ja teim­me hen­ki­lö­kun­ta­na kaik­kem­me asi­an hel­pot­ta­mi­sek­si, kos­ka ei ol­lut vaih­to­eh­to­ja. Sin­ne ei ol­lut mah­dol­lis­ta jää­dä, kos­ka kaik­ki apu, tuki ja tur­va siir­tyi­vät tän­ne. Tuim­me hei­tä aja­tuk­ses­sa, et­tä kyl­lä tän­ne­kin ko­tiu­tuu ja tääl­lä on ihan hyvä ol­la, sa­noo Liuk­ko­nen.

Peip­po­las­sa on kah­dek­san va­ki­tuis­ta asu­kas­ta. Haas­tat­te­lu­päi­vä­nä he oli­vat eh­ti­neet asua uu­sis­sa ti­lois­sa vii­kon. Liuk­ko­nen sa­noo yl­lät­ty­neen­sä, kuin­ka hy­vin ta­lok­si ase­tut­tiin.

– Luu­lin, et­tä tääl­lä lii­kus­kel­laan ym­pä­riin­sä, mut­ta kaik­ki viih­ty­vät omis­sa huo­neis­saan vä­hän lii­an­kin hy­vin, nau­raa Liuk­ko­nen.

Peip­po­lan pit­kä­ai­kai­sin asu­kas Kau­ko Hei­no is­tus­ke­lee no­ja­tuo­lis­saan ik­ku­nas­ta ulos kat­sel­len. Hän on iloi­nen sii­tä, et­tä ik­ku­nan edes­sä kas­vaa ai­to kuu­si ja hä­nel­lä on oma te­ras­si si­sä­pi­hal­le päin.

– Ihan hy­vin täs­sä viih­tyy ja on­han tämä ki­vem­pi kuin edel­li­nen yk­siö. En ole en­ti­seen ikä­vöi­nyt, hän sa­noo.

Muut­to teh­tiin yh­den päi­vä­nä ai­ka­na. Hei­no oli jo pur­ka­nut kaik­ki omat laa­ti­kot ja lait­ta­nut ta­va­rat pai­koil­leen. Liuk­ko­sen mu­kaan joil­la­kin asuk­kail­la oli lä­hei­siä muut­to­a­pu­na, jos­ta oli koko ta­lon vä­el­le iso apu. Ta­voit­tee­na oli saa­da asuk­kai­den huo­neet en­sin val­miik­si, et­tä he pää­se­vät heti ko­tiu­tu­maan. Sit­ten vas­ta lai­tet­tiin ta­lon ta­va­rat sekä muut yh­tei­set asi­at pai­koil­leen.

An­ne Huus­ko­sel­la on vie­lä pari muut­to­laa­tik­koa pur­ka­mat­ta.

– Vä­hän ker­ral­laan. Nyt on ai­na­kin ti­laa joka puo­lel­la, hän to­te­aa vie­des­sään lii­na­vaat­tei­ta kaap­piin.

Huus­ko­nen on jo eh­ti­nyt tu­tus­tua ta­loon. Hän ker­too käy­neen­sä kat­so­mas­sa sau­naa ja kier­rel­leen­sä mui­den asun­nois­sa.

– Lai­tos­han tämä on. Ti­lat ovat to­del­la iso­ja ja tääl­lä kai­kuu. Asuk­kail­la oli ai­em­min ai­ka ko­pak­tit ja ko­di­no­mai­set huo­neet. Tääl­lä on lai­tos­mai­set pe­su­huo­neet ja muut puit­teet. Toki hy­vät ti­lat, mut­ta ko­dik­kuus ei ole sama, sa­noo Liuk­ko­nen.

Ra­ken­nuk­sen mo­lem­mis­sa sii­vis­sä on yh­tei­set ruo­kai­lu- ja seu­rus­te­lu­ti­lat.

– Uu­det ti­lat ovat ai­na­kin väl­jät ja ava­rat. Hyvä, et­tä jo­kai­sel­la on nyt iso huo­ne ja omat ves­sat, mut­ta vie­lä vaa­tii so­pu­tu­mis­ta asuk­kail­ta ja hoi­ta­jil­ta, en­nen kuin käy­tän­teet läh­te­vät rul­laa­maan, to­te­aa hoi­ta­ja Jo­han­na Tar­ho­nen.

Kun­nan­joh­ta­ja Nii­na Kuu­van mu­kaan Peip­po­tien va­pau­tu­neil­le ri­vi­ta­loil­le et­si­tään ak­tii­vi­ses­ti uut­ta käyt­tö­tar­koi­tus­ta. Eloi­san kans­sa on käy­ty alus­ta­via kes­kus­te­lu­ja per­he­hoi­to­toi­min­nas­ta.

– Se on tie­ten­kin riip­pu­vai­nen sii­tä, et­tä sin­ne löy­tyi­si per­he­ko­tia pi­tä­vä yrit­tä­jä. Kiin­nos­tus­ta ti­loi­hin on ja tä­män tyyp­pi­seen toi­min­taan ne par­hai­ten muun­tau­tui­si­vat. Jos asi­at ei­vät ete­ne tä­hän suun­taan ke­vään ai­ka­na, ko­kei­lem­me ti­lo­jen myyn­tiä, oli­si­ko yk­si­tyi­sel­lä puo­lel­la nii­hin kiin­nos­tus­ta. Vä­lit­tö­mäs­ti uut­ta toi­mi­jaa ei ole tu­los­sa, sa­noo Kuu­va.

Män­ty­ko­tia käy­tet­tiin väis­tö­ti­la­na pal­ve­lu­kes­kuk­sen re­mont­tien ajan. Ti­lo­jen va­pau­tu­mi­seen on vai­kut­ta­nut ikäih­mis­ten pal­ve­lu­a­su­mi­sen asuk­kai­den lu­ku­mää­rän las­ku ai­em­mil­ta vuo­sil­ta.

– Asuk­kail­la on nyt sel­ke­äs­ti pa­rem­mat ja viih­tyi­säm­mät asun­not kuin Peip­po­lan kiin­teis­töis­sä, jos miet­tii asu­mi­sen laa­tua. Ti­lo­jen käyt­töä oli muu­ten­kin jär­ke­väm­pi tii­vis­tää.

Si­ni­tu­van työ­toi­min­ta jat­kuu edel­leen Peip­po­tiel­lä.