Hanna-Mari Tyrväinen
Lumitilanteeltaan haasteellinen moottorikelkkailun endurokausi sai viime lauantaina aurinkoisen päätöksen, kun reilusti yli sata kuskia starttasi perinteiseen Kemijärven Gianttina tunnettuun osakilpailuun.
Moottorikelkkailuenduron konkari Hannu Härkönen ajoi Kemijärven SM-enduron voittoon, sinetöiden samalla itselleen SM Pro -luokan kultaa.
Harraste A -sarjassa kilpaillut Puumalan Moottorikelkkailijat ry:tä edustava Marko Sopanen oli sarjansa toinen. Luokassa oli kymmenkunta lähtijää ja maaliin saapui viisi kilpailijaa.
– Kilpailu meni ihan hyvin. Tietysti alku oli vähän kankea ja kisa tuli vähän puskista, kun olin ajanut kilpakelkalla edellisen kerran kuukausi takaperin, hän toteaa.
Sopasella oli pohjana kilpailua varten vähän toista tuhatta kilometriä kelkan selässä.
– En ole ehtinyt harjoittelemaan, kun täällä ei pääse treenaamaan, enkä ole ehtinyt käydä kauempanakaan. Tämä oli kauden toinen ja viimeinen endurokilpailu, mutta kisoja ei ole juuri ollutkaan, sillä lumitilanne on ollut vähän haastava, toteaa Sopanen.
Endurossa kilpareitille lähdetään minuutin välein. Ensimmäinen erikoiskoe oli 43 kilometriä, jonka jälkeen oli parikymmentä minuuttinen siirtymä ja huoltotauko. Toisen 44 kilometriä pitkän erikoiskokeen jälkeen oli jälleen parinkymmenen minuutin huoltotauko, jonka päätteeksi ajettiin viimeinen 64 kilometrin pituinen erikoiskoe.
Kelkkakilpailukausi jatkuu viikon päästä Paljakassa, missä ajetaan lauantaina ja sunnuntaina erilliset sprintin osakilpailut ja ratkotaan sprintin tämän kauden mestaruudet.
– Ilmoittauduin jo sprinttikisaan, kunhan vaan saan vielä kelkan kuntoon täällä viikolla. Osuin Kemijärven kisassa vähän yhteen puuhun ja tukivarsi vääntyi, mutta se ei onneksi keskeyttänyt kisaa, toteaa Sopanen.
Sopanen toivoo sprinttikilpailun osalta, että hän saisi itsensä heti ajokuntoon.
– Endurot ovat helppoja, kun lähdön jälkeen lämpiää, niin siitä se vauhtikin tulee, mutta sprintit ovat niin nopeita pyrähdyksiä ja itsensä pitää saada kilpailuvauhtiin heti alussa, toteaa Sopanen.
– Itse en noista sprinttikisoista hirveästi innostu, vaan enduro on mieleisempi kilpailu ajettaessa pidempiä matkoja. Tänä vuonna kisoja on ollut niin nuukasti ylipäätään, että totta kai mukaan lähdetään. Kelkalla ajaminen kiinnostaa aina, toteaa Sopanen.
Sprinttikilpailuun on lähdössä myös kovimmassa SM Pro -luokassa kisaava Esa Pitkonen. Puumalan Moottorikelkkailijoita edustava Pitkonen sijoittui viime viikonvaihteessa Kemijärvellä ajetussa endurossa sijalle 12. Sarjassa maaliviivan ylitti 15 kilpailijaa ja kisan keskeytti viisi kuljettajaa.