Kirkkovaltuusto valitsi johtonsa ja kirkkoneuvoston jäsenet

Uusi kirkkovaltuusto kokoontui kuvattavaksi kokouksen jälkeen.

9.1.2019

Uusi kirkkovaltuusto kokoontui ensimmäisen kerran ja valitsi johtohenkilönsä keskiviikkoiltana pitämässään kokouksessa.

Kirkkovaltuuston puheenjohtajaksi valittiin Anne Kietäväinen ja varapuheenjohtajaksi Minna Korhonen. Kietäväinen edustaa vaalit voittanutta Yhteinen seurakuntamme -listaa ja Korhonen keskustan ryhmää.

Kirkkoneuvoston varapuheenjohtajaksi valittiin Hanne Keijonen ja hänen henkilökohtaiseksi varajäsenekseen Heidi Pietikäinen. Molemmat ovat Yhteinen seurakuntamme -listalta.

Kirkkoneuvoston jäseniksi ja henkilökohtaisiksi varajäseniksi (suluissa) valittiin Kaija Huhtinen (Marketta Auvinen), Oiva Kiljunen (Eero Lappalainen), Kirsi Sarvi (Aki Pietikäinen), Pentti Lautala (Sakari Niemi) ja Paavo Immonen (Laura Pitkonen).

Kari Kauppinen